مقالات

خطرات سمپاشی منازل و محیط کار

خطرات سمپاشی منازل و محیط کار

 

متاسفانه، متوجه شدیم که این مواد شیمیایی که برای کنترل حشرات استفاده می‌شوند و به ما کمک می‌کنند که این حشرات را دفع کرده و از خود دور کنیم، عوارضی نیز برای بدن ما انسان ها دارد.

زمانی که این مواد شیمیایی مخصوص کنترل حشرات اسپری می‌شوند، بخشی از آن را تنفس می‌کنیم، بخشی در پوستمان نفوذ می‌کند و برخی دیگر نیز روی مواد غذایی و خوراکی می‌نشینند و ما آنها را میخوریم. اینها راه‌هایی هستند که از آن طریق این مواد شیمیایی وارد بدن ما می‌شوند.

برخی از معمول ترین مواد اولیه ای که در ترکیب این مواد شیمیایی به کار می‌رود، آبامکتین، سیفلوترین، فیپرونیل، پرمترین، بیفنترین، هیدرامتیلون، پیرتروم، بوریک اسید، دلتامترین و IGR (تنظیم کننده رشد حشرات) هستند.

اثرات جانبی

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی فهرست‌شده در بالا می‌تواند اثرات جانبی داشته باشد. این عوارض می‌توانند فورا رخ دهند و یا پس از طولانی مدت به وجود آیند. همچنین آنها نه تنها بر روی انسان ها بلکه به روی حیوانات خانگی نیز تاثیر می‌گذارند.

بیایید با نگاهی بر عوارض روی حیوانات خانگی شروع کنیم.

خطرات سمپاشی منازل برای حیوانات خانگی

حیوانات خانگی شما از راه‌های مختلف در معرض خطرات این مواد شیمیایی هستند. ممکن است آنها در اطراف آنها بدوند یا روی مکانهایی که این مواد در آن وجود دارند دراز بکشند و یا حتی این مواد شیمیایی را از روی خز روی پوستشان لیس بزنند. همچنین ممکن است این مواد را تنفس کنند و یا ممکن است این مواد به طور مستقیم برای از بین بردن کک و کنه ها روی آنها به کار برده شود. در هر صورت آنها در معرض این مواد شیمیایی هستند.

برخی از عوارض جانبی حیوان خانگی شما ممکن است شامل: کم اشتهایی، تب، افزایش ضربان قلب، استفراغ، زیاد شدن آب دهان، اسهال، تشنج، افسردگی، تنگ شدن قرنیه، گرفتگی عضلات، ضعف تنفسی (مشکل در تنفس) و فقدان هماهنگی (مشکل در راه رفتن معمولی ) هستند.

حیوان خانگی شما ممکن است این اثرات جانبی را از خودش بروز دهد و یا بیتابی کند و رفتارهای جالبی از خود بروز دهد. این رفتار عجیب و غریب ممکن است تا چند روز یا چند هفته ادامه داشته باشد. باید حیوان خانگی خود را نزد دامپزشک ببرید تا آلودگی زدایی شود و یا پادزهر خاصی استفاده کند.

شایان ذکر است که مواجهه مداوم با این مواد شیمیایی می‌تواند منجر به عوارض مربوط به سلامتی شود که می‌تواند حیوان خانگی را به کام مرگ بفرستد.

خطرات سمپاشی منازل برای انسان ها

انسانها در تمام نمونه‌های کنترل حشرات در خانه، در حیاط، در زمین‌ها، در مزرعه و حتی برای حیوانات خانگی حضور دارند. انسانها در معرض تمام این‌ها قرار دارند. با نگاهی بر عوارض جانبی که ممکن است انسان‌ها از آن رنج ببرند، می‌توانیم این عوارض را به سه دسته ی عوارض فوری، عوارض پس از مواجهه طولانی مدت و دیگر عوارض دسته بندی کرد.

عوارض فوری

این موارد شامل عوارضی است که می‌تواند بلافاصله پس از اینکه فرد در معرض مواد شیمیایی قرار گرفت، رخ دهد. البته این موضوع در افراد مختلف متفاوت است. برخی از رایج ترین اثرات جانبی این مواد شامل سرگیجه، سردرد، گرفتگی عضلات شکم، تهوع،  استفراغ، اسهال، اشک‌ریزی بیش از حد، تاری دید، بزاق بیش از اندازه، و عرق کردن می‌باشد.

به یاد داشته باشید که فرد میتواند در مدت کوتاهی در معرض مقدار کمی از این مواد باشد یا دیگری ممکن است به مدت طولانی در معرض مقدار زیادی از مواد شیمیایی باشد. عوارض جانبی در این دو فرد میتواند متفاوت باشد.

زمانی که در معرض مقدار زیادی از این مواد قرار بگیرید، ممکن است تنگی قفسه سینه، با تغییراتی در ضربان قلب تجربه کنید. مشکلات تنفسی نیز ممکن است همراه با پیچش و مشکل در راه رفتن به شیوه‌ای همزمان تجربه شوند. همچنین می‌تواند منجر به تنگ شدن مردمک چشم و حتی از دست دادن کنترل بر ادرار و دفع شود. اگر جدی‌تر باشد، فرد ممکن است هوشیاری خود را از دست بدهد یا دچار حمله شود.

عوارض موجود پس از مواجهه طولانی مدت

یک فرد می‌تواند بدون هیچ نوع عوارض یا اثرات جانبی در معرض مقدار کمی از این مواد شیمیایی قرار گیرد. اما با نفوذ این مواد بر بدن فرد، ممکن است زمانی برسد که عوارض خود را نشان دهند. برخی از این عوارض جانبی که ممکن است پس از طولانی مدت نشان داده شوند عبارتند از: به طور کلی احساس ناخوشی، خستگی، ضعف مداوم و ناتوانی در تمرکز و یادآوری چیزها. البته این عوارض جانبی نشان دهنده شرایط عمیق‌تر و اساسی‌تر هستند. بروز این عوارض جانبی به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله، سن فرد، وضعیت سلامتی او، نوع ماده شیمیایی که در معرض آن قرار گرفته بود و میزان در معرض قرار گرفتن او.

عوارض دیگر

در این مقوله، ما به شرایطی که با مواد شیمیایی کنترل آفت مرتبط هستند، نگاهی خواهیم انداخت. البته این موارد به طور 100% تایید نشده‌اند، اما نشانه‌های محکمی وجود دارد که نشان می‌دهد این ادعاها ممکن است دور از حقیقت باشند. برخی از این عوارض که آنها را بررسی خواهیم کرد شامل: وضعیت پوست، اختلالات تنفسی، نقص در اندام، سرطان، آسیب مغزی، عقیم شدن و ناباروری، و نقص های مادرزادی است.

وضعیت پوست: این مواد شیمیایی مضر که بر روی پوست قرار می‌ گیرند و جذب بدن می‌‌شوند، احتمالا شرایط پوستی مانند جوش، سمی شدن پوست و عفونت های پوستی افزایش می‌یابند. هنگامی که مقدار مواد سمی جذب ‌شده زیاد باشد، ممکن است واکنش‌های سمی جدی رخ دهد و مشکلات بیشتری در سلامتی افراد رخ دهد.

اختلالات تنفسی: تماس مداوم با مواد شیمیایی کنترل کننده آفت با افزایش اختلالات تنفسی ارتباط مستقیم دارد. این اختلالات عبارتند از دشواری در تنفس، برونشیت مزمن، خس خس سینه، آسم و … .

نقص اندام: افزایش موارد نقص اعضا به طور جهانی در حال گزارش است و انگشت اتهام همه به سمت مواد شیمیایی کنترل آفت نشانه رفته است. در مطالعه ای خاص، مشخص شد که در 7 سال گذشته در هند، شمار مرگ های در اثر نفریت روده یا بیماری های مزمن کلیوی به میزان چشمگیری افزایش یافته است. جالب است که شمار زیادی از این قربانیان در مزارعی مشغول به کار بودند که در معرض مقدار زیادی از این مواد شیمیایی کنترل آفت برای درمان گیاهان بوده‌اند. آنها همچنین محصولات آن مزارع که مقادیری از این مواد را در خود داشتند نیز خورده بودند.

سرطان: در حالی که پاره‌ای از عوامل به ایجاد سرطان مرتبط هستند، برای نشان دادن این که قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی کنترل آفت ممکن است عامل اصلی تشکیل سلول ‌های سرطانی در اندام‌های مختلف بدن شود، شواهد کافی وجود دارد.

آسیب های مغزی: شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد که مواجهه طولانی ‌مدت با این مواد شیمیایی کنترل آفت می‌‌تواند منجر به MCD (اختلال شناختی خفیف) و آسیب مغزی طولانی مدت شود. این موضوع باعث می شود که کشاورزان و باغداران که در معرض این مواد قرار می‌گیرند، مستعد این بیماری باشند. همچنین شواهد نشان می‌دهند که برخی مشکلات در رشد و حتی آسیب های مغزی در کودکان ممکن است به دلیل قرار گرفتن در معرض این مواد شیمیایی باشد.

عقیم شدن و ناباروری: در حال حاضر دانشمندان کاهش شمار اسپرم و ناباروری عمومی زنان و مردان را به مواجهه طولانی مدت با این مواد شیمیایی مربوط می‌دانند. اگرچه تصور می‌شود که افرادی که در مزارع کار می‌کنند، خطر بیشتری تهدیدشان می‌کند، اما با کاهش تعداد اسپرم به طور جهانی، به نظر می‌رسد خوردن غذاها با پسماند شیمیایی بر روی آنها و استفاده از روز افزون از آفت کش‌ها در خانه های سراسر جهان نیز ممکن است یکی از عوامل این موضوع باشد.

افرادی که بیشتر در معرض خطرات سمپاشی قرار دارند

با اینکه همه (از جمله حیوانات خانگی) در معرض خطر مواد شیمیایی قرار دارند، برخی افراد از دیگران آسیب پذیرتر هستند. در صورتی که افراد مسن در برابر این مواد خطرناک قرار بگیرند، بیشتر از افراد جوان دچار آسیب خواهند شد. گروه دیگر زنان باردار هستند. اگر این افراد در معرض این مواد شیمیایی قرار بگیرند، بیشتر از افراد دیگر آسیب می‌بینند. گروه آخر نوزادان و کودکان هستند که ممکن است روند رشد آنها توسط این مواد شیمیایی مختل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *